Akcesoria dla kobiet

Lean management w życiu kobiety

Koncepcja zarządzania lean management powstała w Toyocie, o której pozycji na światowym rynku nikomu nie trzeba mówić. Zasady, które tam wdrożono, okazały się nie tylko skuteczne, ale także uniwersalne, dlatego zaczęto je z powodzeniem wykorzystywać w innych branżach i w innych działach firm. W obecnych czasach, łącząc pracę zawodową z życiem osobistym, trzeba nie lada zdolności organizacyjnych, by wszystko działało, jak należy.

Wdrożenie zasad lean management do codziennych czynności może przynieść fantastyczne rezultaty, dlatego przedstawiamy kilka obszarów, w których mogą okazać się przydatne.

Lean management w życiu kobiet
Lean management w życiu kobiet

Jak wdrożyć lean management w życiu kobiety?

Koncepcja lean zakłada unikanie wszelkiego marnotrawstwa i tworzenie produktów najwyższej jakości. Co będzie takim „produktem” w naszym życiu? Oprócz namacalnych i widocznych efektów, jak porządek, mniejsze wydatki czy zachowanie szczupłej sylwetki, będą nim także nasz święty spokój i poczucie, że wszystko mamy pod kontrolą. Do tego celu wykorzystamy właśnie narzędzia, jakie oferuje lean management.

Lean management w życiu kobiety a torebka

Lubimy być przygotowane na każdą okazję i mieć przy sobie rzeczy, które mogą się przydać. Dlatego też w większości przypadków wnętrza naszych torebek przypominają mały warsztat. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak istnieją sytuacje, w których może doprowadzić nas do pasji. Musisz szybko przepakować swoją torebkę? Chcesz szybko znaleźć klucz? Telefon dzwoni, a ty nerwowo szukasz go we wszystkich przegródkach, podczas gdy pasażerowie tramwaju znacząco na ciebie patrzą?

Tu warto wprowadzić zasady lean w zarządzaniu torebką.

  1. W torebce do pracy wystarczy mieć: telefon i ładowarkę, klucze, dokumenty, portfel, podstawowe kosmetyki, chusteczki higieniczne, zapasowe podpaski, drugie śniadanie, kartę dostępu, notes i długopis.
  2. W torebce do kina czy restauracji wystarczy mieć: dokumenty, portfel, klucze, telefon, zapasowe podpaski, chusteczki higieniczne i kosmetyki do odświeżenia makijażu.

Zarządzanie garderobą i lean management w życiu kobiety

Nawet jeśli mamy dużą, wygodną garderobę, ale nie będziemy nią odpowiednio zarządzać, w szybkim czasie zmieni się w „składzik”. Dlatego też dobrze jest zastosować tu kilka zasad lean management. Przede wszystkim wszystkie ubrania dzielimy według kategorii (koszulki, spódnice, sukienki, spodnie). Przygotowujemy dwa worki lub kartony z przeznaczeniem do oddania i do wyrzucenia. Każdą z rzeczy bierzemy z osobna i ustalamy, gdzie trafi. Jeśli do żadnego z kartonów, układamy ją na półkę.

(Dodajmy na marginesie, że „guru sprzątania”, Marie Kondo, zaleca także, by pożegnać się z każdą z oddawanych lub wyrzucanych rzeczy i podziękować jej, że nam służyła… w każdym razie można spróbować).

Odpowiednie zarządzanie biżuterią jest równie ważne. Tu trzeba pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w dużą szkatułkę, znacznie większą niż taka, która pomieści wszystkie nasze błyskotki. Będzie przecież ich przybywać.

Zarządzanie wizualne i lean w życiu kobiety

Zasady lean management można, jak powiedzieliśmy we wstępie, stosować w różnych dziedzinach, a dotyczy to również dbania o szczupłą sylwetkę, co w wielu przypadkach przysparza nam nie lada trudności. Szybko poddajemy się w stosowaniu odpowiedniej diety czy wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego też warto spróbować, co następuje. W czasie trwania diety czy też ćwiczeń robimy co tydzień zdjęcie swojej sylwetki.

Za każdym razem zakładamy tę samą bieliznę i stoimy w tym samym miejscu, najlepiej dającym odniesienie, na przykład przy framudze drzwi czy przy krawędzi szafy. Zmiany, które będą widoczne, mogą stać się nie lada motywacją.

Lean management w życiu kobiety odgrywa jak widzicie wielką role. Jak to wygląda w innych obszarach naszego życia prywatnego i biznesowego? O wpływie narzędzi lean management przeczytacie na smartlean.pl/narzędzia-lean-management gdzie dowiecie się także więcej na temat tego jak wykorzystać lean w praktyce.

Lean management dla kobiet
Lean management dla kobiet

Lean management w życiu kobiety i… w kuchni

Jak uniknąć dręczącego pytania dzieci „Co dziś na obiad?”. Oto jeden z doskonałych, sprawdzonych sposobów! Dzięki niemu nie tylko nasz cały tydzień będzie lepiej zorganizowany, nie tylko zaoszczędzimy mnóstwo czasu na wymyślanie dań każdego kolejnego dnia, ale także zaoszczędzimy na zakupach.

  1. Przygotowujemy wspólnie z całą rodziną 50 karteczek z opisem dań obiadowych, które lubiane są przez wszystkich.
  2. W jeden, ustalony dzień, na przykład w sobotę, ustalamy menu obiadowe na cały tydzień. Karteczki z wybranymi daniami przyczepiamy na tablicę.
  3. Według wybranych karteczek robimy zakupy.

Lean management przyda się także podczas przygotowywania pełnej listy rzeczy na wyjazd wakacyjny.

Każdy kto interesuje się tematem lean mangement powinien przeczytać ten tekst opisujący szerzej zagadnienia związane z lean management.

One thought on “Lean management w życiu kobiety

  1. Ostatnio coraz częściej się spotykam z lean management. Sądząc po sposobach tu podanych, wydaje się to całkiem rozsądna koncepcja. Znając jednak siebie wiem, że pewnie i tak wszystko spali na panewce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *