Kaski jeździeckie damskie

Kaski jeździeckie damskie to sprzęt, który stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeźdźca. Ochrona głowy w przypadku ewentualnego upadku wymaga naszej szczególnej uwagi i dbałości, dlatego dziś bierzemy pod lupę kaski (toczki). Jeśli zastanawiasz się, jaki kask wybrać, jak sprawdzić swój rozmiar i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, to jesteś w dobrym miejscu! Tutaj dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat kasków jeździeckich.

Jaki kask jeździecki damski wybrać?

Aby kask jeździecki mógł spełniać swoje podstawowe zadanie (to jest chronić głowę w przypadku ewentualnych upadków), musi być dobrze dopasowany do głowy i stabilnie się na niej trzymać. W szkółkach jeździeckich można co prawda wypożyczyć toczki, jednak w większości nie są one dopasowane ani do obwodu, ani do kształtu głowy, przez co nie chronią jej tak, jak powinny.

Co proponujemy?

Kaski jeździeckie damskie
Kaski jeździeckie damskie

Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup własnego kasku, przy czym przed zakupem warto sprawdzić, czy spełnia on aktualne normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej VG1 01.040 2014-12 89/686/EWG/ECC i/lub czy jest zgodny z EN 1384:2017-08.

Regulacja w kaskach jeździeckich damskich

Dobre kaski jeździeckie dla kobiet, prócz funkcji ochronnych, powinny także charakteryzować się niską wagą, dobrą wentylacją i systemem regulacji pozwalającym na optymalne dopasowanie kasku do obwodu głowy. Kaski z regulacją mają trzy podstawowe rozmiary: XS, S, M, L i XL, jednak zakres obwodów głowy, jaki obejmują, zależy od producenta, dlatego trzeba przed zakupem to sprawdzić. Przedziały obwodów czasami nachodzą na siebie w różnych rozmiarach.

Przykład?

Rozmiar M przeznaczony jest dla osób o obwodzie głowy 52-58 cm, a rozmiar L jest odpowiedni dla osób o obwodzie głowy 57-63 cm. Osoba o obwodzie głowy 57 cm znajduje się więc pomiędzy rozmiarem M a L. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę również kształt głowy. Jeśli mamy głowę owalną i raczej drobną, lepiej wybrać kask w rozmiarze M.

Jak sprawdzić swój rozmiar kasku jeździeckiego?

Przede wszystkim należy tu zaznaczyć, że damskiego kasku jeździeckiego nie powinno się kupować „na wyrost”. Regulacja nie pomoże w prawidłowym utrzymaniu kasku na głowie, jeśli będzie on po prostu za duży.

W jaki sposób sprawdzić swój rozmiar?

W tym celu należy zmierzyć ciasno obwód swojej głowy, prowadząc miarkę przez czoło i nad uszami. Do otrzymanego wyniku dodajemy 1 cm i zaokrąglamy w górę do pełnych centymetrów. Średni rozmiar głowy u kobiet to 55-56 cm, więc kask bez regulacji powinien mieć rozmiar 56-57 cm.

Damskie kaski do jazdy konnej
Damskie kaski do jazdy konnej

Wentylacja w kasku jeździeckim

Nowoczesne kaski jeździeckie damskie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym chłodzenie głowy i zapobieganie nadmiernemu poceniu się. Niezastąpione są także wkładki absorbujące pot, które po użyciu można wyjąć i wyprać.

Zapięcia w kaskach jeździeckich

W kaskach jeździeckich damskich spotkamy trzy- i czteropunktowe zapięcia. Najważniejsze, by po wyregulowaniu kask dobrze trzymał się na głowie i pozostał nieruchomy. Paski wyprofilowane przy uszach z miękkim podszyciem paska pod brodą zapobiegają obtarciom.

Elementy odblaskowe w kaskach jeździeckich damskich

Niektóre kaski jeździeckie damskie wyposażone są w elementy odblaskowe, dzięki którym jeździec jest widoczny dla kierowców samochodów podczas jazdy terenowej.

Kaski jeździeckie dla kobiet
Kaski jeździeckie dla kobiet

Gdzie kupić kask jeździecki damski? Producenci

Kaski do jazdy konnej dla kobiet znaleźć można między innymi w ofercie takich producentów jak Fouganza, Uvex, Start, Fair Play.

Cena kasków jeździeckich damskich

Najtańsze kaski jeździeckie można kupić już za około 150 złotych. Najdroższe modele osiągają cenę niemal 6000 złotych.

Opinie o kaskach jeździeckich damskich

Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem w kwestii wyboru dobrego kasku jeździeckiego? To świetnie! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje porady, wskazówki i opinie.

Ranking kasków jeździeckich damskich

Jeśli nadal szukasz kasku jeździeckiego, zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie modeli, które obecnie są najchętniej kupowane wraz z porównaniem cen u różnych sprzedawców.

Dodaj opinie na forum